STANOVY BYTOVÉHO DRUŽSTVA

Bytové družstvo Hübnerové 3 a 5

se sídlem Praha 5, Hübnerové 922/5, PSČ 150 00

 

ČÁST PRVNÍ

ZÁKLADNÍ USTANOVENÍ

Čl. 1

Úvodní ustanovení

Bytové družstvo Hübnerové 3 a 5 (dále jen „družstvo“) vzniklo dne 22. ledna 2003 za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů, a to koupí pozemku parc. č. 955/19, zastavěná plocha a nádvoří, jehož součástí je bytový dům čp. 922,pozemku parc. č. 955/20, zastavěná plocha a nádvoří, jehož součástí je bytový dům čp. 923 a pozemku parc. č. 955/22, ostatní plocha, jiná plocha, vše v katastrálním území Košíře, obec Praha (dále jen „Nemovité věci“).

Čl. 2

Obchodní firma a sídlo

Obchodní firma: Bytové družstvo Hübnerové 3 a 5

Sídlo: Praha 5, Hübnerové 922/5, PSČ 150 00

IČO: 26751313

Čl. 3

Právní postavení

  1. Družstvo je podle zákona č. 90/2012 Sb., o obchodních společnostech a družstvech (dále jen „ZOK“), společenství neuzavřeného počtu osob založené za účelem zajišťování bytových potřeb svých členů způsobem dle těchto stanov.
  1. Družstvo je obchodní korporací, jejíž právní poměry se řídí zejména ZOK, ustanoveními zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník (dále jen „NOZ“), pokud se vztahují na bytové družstvo, a těmito stanovami.
  1. Za porušení svých závazků odpovídá družstvo celým svým majetkem. Členové družstva neručí za závazky družstva.
  1. Družstvo je povinno zřídit ve svém sídle informační desku, která je přístupná všem členům družstva, a to každý den, v kteroukoliv dobu. Současně se informační deska zpřístupní členům družstva prostřednictvím internetových stránek.

 Čl. 4

Předmět činnosti

  1. Předmětem činnosti družstva je pronájem nemovitostí, bytů a nebytových prostor, pokud vedle pronájmu pronajímatelem nejsou poskytovány jiné než základní služby zajišťující řádný provoz nemovitostí, bytů a nebytových prostor zajištění správy a provozu bytů a nebytových prostor v domě, péče o společné prostory v domě a zabezpečení služeb spojených s bydlením.
  1. Družstvo zajišťuje veškeré činnosti příslušející vlastníkovi domu a pronajímateli, včetně uzavírání příslušných smluv spolu s činnostmi spojenými s organizováním a řízením družstva. K zajišťování provozních, technických, správních a obdobných činností spojených s předmětem činnosti dle odst. 1. tohoto článku je družstvo oprávněno uzavřít smlouvu s jinou osobou, jejímž předmětem podnikání je správa nemovitostí.

Čl. 5

Družstevní byt

  1. Družstevním bytem (dále jen „byt“) se rozumí byt, který je ve vlastnictví družstva a družstvo jej poskytlo do nájmu členovi družstva, který se sám nebo jeho právní předchůdce na jeho pořízení podílel členským vkladem.
  1. Ustanovení těchto stanov, která se týkají bytů, se obdobně vztahují také na družstevní nebytové prostory, nevyplyne-li z jednotlivých ustanovení stanov nebo z povahy věci něco jiného.

Čl. 6

Družstevní podíl

  1. Družstevní podíl představují práva a povinnosti člena plynoucí z členství v družstvu.
  1. Zastavení družstevního podílu je vyloučeno.
  1. Spoluvlastnictví družstevního podílu je omezeno. Spoluvlastnictví družstevního podílu lze připustit v případě rodičů a dětí či prarodičů a vnuků nebo sourozenců či registrovaných partnerů. Podmínkou vzniku spoluvlastnictví je:
  2. písemná žádost člena družstva (společných členů družstva), která se doručuje představenstvu a musí obsahovat nejméně:
  • jméno, příjmení, rodné číslo nebo datum narození a bydliště stávajícího člena družstva,
  • určení družstevního podílu – jeho hodnotu (základní a další členský vklad), číslo bytu, případně číslo garáže,
  • údaje o nastávajícím spoluvlastníkovi: titul, jméno, příjmení, rodné číslo, bydliště, telefon a vztah k členovi družstva,
  • datum a podpisy žadatelů o spoluvlastnictví;
  1. písemný souhlas představenstva se vznikem spoluvlastnictví.
  1. Ze spoluvlastnictví družstevního podílu vyplývá i právo společného nájmu bytu.

Čl. 7

Omezení při nakládání s majetkem

  1. Družstvo nesmí převést vlastnické právo k Nemovitým věcem nebo bytům, ledaže s podmínkami převodu předem souhlasí všichni členové družstva, kteří jsou nájemci bytů a kteří mají právo na uzavření smlouvy o nájmu bytu. Tento souhlas musí mít písemnou formu s úředně ověřeným podpisem. Toto ustanovení se nepoužije, jestliže se jedná o převody bytů do vlastnictví členů družstva, kteří jsou nájemci bytů či nebytových prostor.
  1. Družstvo nesmí zastavit nebo jinak zatížit Nemovité věci nebo byty, ledaže s tím předem udělí souhlas alespoň dvě třetiny členů družstva, kteří jsou nájemci bytů. Tento souhlas musí mít písemnou formu s úředně ověřeným podpisem a je závazný i pro právního nástupce člena družstva, který souhlas udělil.

ČÁST DRUHÁ

ZÁKLADNÍ KAPITÁL A MAJETKOVÁ ÚČAST ČLENA

Čl. 8

Základní kapitál

Základní kapitál družstva tvoří souhrn základních členských vkladů a všech dalších členských vkladů všech členů družstva, k jejichž splacení se zavázali členové družstva.

Čl. 9

Majetková účast člena

  1. Majetkovou účast člena družstva tvoří členský vklad, který je tvořen součtem základního členského vkladu a dalšího členského vkladu. Předmětem členských vkladů mohou být pouze peníze.
  1. Základní členský vklad je pro všechny členy družstva stejný a činí 7.500,- Kč (slovy: sedm tisíc pět set korun českých). Základní členský vklad nelze za trvání členství v družstvu vracet, a to ani z části. Za trvání družstva se přistupující člen zavazuje převzít vkladovou povinnost k základnímu členskému vkladu písemným prohlášením ve formě veřejné listiny nebo s úředně ověřeným podpisem, s tím, že tuto vkladovou povinnost se zavazuje splnit nejpozději do patnácti (15) dnů ode dne, kdy mu bylo doručeno oznámení o přijetí za člena, a to na účet družstva.
  1. Dalším členským vkladem je vklad, jehož výše byla vyjádřena podílem člena družstva na kupní ceně za pořízení Nemovitých věcí v přímé úměrnosti k velikosti bytu, jehož je člen družstva nájemcem. Všichni stávající členové družstva již další členský vklad splatili. Za trvání družstva se přistupující člen zavazuje převzít povinnost k dalšímu členskému vkladu, jehož výši určí členská schůze obdobným způsobem, jako je stanoveno ve větě první tohoto odstavce, a to písemnou smlouvou uzavřenou s družstvem, která obsahuje mimo jiné výši, termín a způsob splacení dalšího členského vkladu a kterou schvaluje členská schůze. Další členský vklad nelze za trvání členství v družstvu vracet, a to ani z části.
  1. Závazky přistupujícího člena uvedené v odst. 2. a 3. tohoto článku jsou účinné zejména v případě výstavby nového bytu v domě, nikoliv v případech převodu nebo přechodu družstevního podílu.
  1. Rozhodnutím členské schůze družstva lze všem členům družstva uložit vůči družstvu uhrazovací povinnost přesahující členský vklad na krytí ztrát družstva. Uhrazovací povinnost člena družstva však nemůže přesáhnout trojnásobek základního členského vkladu určeného v odstavci 2 tohoto článku těchto stanov.

ČÁST TŘETÍ

ČLENSTVÍ V DRUŽSTVU

Čl. 10

Vznik členství

  1. Členem družstva může být pouze fyzická osoba.
  1. Členství v družstvu vzniká:
  2. při založení družstva dnem vzniku družstva;
  3. dnem rozhodnutí představenstva družstva o přijetí za člena na základě písemné přihlášky, jsou-li splněny podmínky vzniku členství dle ZOK a těchto stanov;
  4. převodem nebo přechodem družstevního podílu na jinou osobu nebo převodem či přechodem nově vzniklých družstevních podílů, které vznikly rozdělením dosavadního družstevního podílu, na jinou osobu.
  1. Je-li družstevní podíl ve spoluvlastnictví, jsou spoluvlastníci společnými členy družstva a podíl vůči družstvu spravuje správce společné věci, kterým může být jen jeden ze spoluvlastníků.
  1. Písemná přihláška za člena družstva musí obsahovat:
  2. jméno, příjmení, rodné číslo, bydliště a telefon fyzické osoby, případně jméno, příjmení a rodné číslo manžela (manželky) a podpis přihlašované osoby;
  3. prohlášení uchazeče o členství, že:
  • je seznámen s těmito stanovami a zavazuje se jimi řídit,
  • se zavazuje plnit všechny členské povinnosti vyplývající ze stanov nebo z usnesení členské schůze či představenstva, zejména povinnost uhradit další členský vklad ve výši určené představenstvem či členskou schůzí;
  • uvedl v přihlášce pravdivé údaje a je si vědom, že je povinen oznamovat družstvu neprodleně všechny jejich změny. Dále si je vědom, že při neplnění svých závazků může být z družstva, ve smyslu stanov, vyloučen;
  1. datum sepsání přihlášky.
  1. Nového člena družstva lze přijmout pouze za současného splnění následujících podmínek:
  2. žadatel o členství předloží představenstvu družstva písemnou přihlášku s náležitostmi uvedenými v odstavci 4 tohoto článku stanov a nejpozději k tomuto dni uhradí družstvu zápisné ve výši určené v ustanovení článku 12. odst. 3 písm. b) těchto stanov a
  3. žadatel o členství splatí základní členský vklad ve výši stanovené v ustanovení článku 9. odst. 2 těchto stanov. Základní členský vklad je žadatel povinen zcela zaplatit nejpozději při podání přihlášky podle písm. a), a to buď do pokladny družstva, nebo převodem na účet družstva. 

Čl. 11

Seznam členů

  1. Družstvo vede seznam členů družstva. V seznamu je minimálně uvedeno jméno a bydliště člena, den a způsob vzniku a zániku členství v družstvu, výše členského vkladu (základního a dalšího) a rozsah jeho splnění, adresa pro doručování, pokud ji člen sdělil.
  1. Společní členové (manželé) se výslovně uvádějí jako společní členové. Je-li členem družstva pouze jeden z manželů, uvádí se pouze tento z manželů.
  1. Člen družstva:
  2. je povinen oznámit a doložit představenstvu bez zbytečného odkladu každou změnu údajů evidovaných v seznamu;
  3. je oprávněn do seznamu nahlížet a žádat o bezplatné vydání potvrzení o svém členství a obsahu svého zápisu v seznamu.

 Čl. 12

Základní práva a povinnosti člena

  1. Družstvo a členové družstva mají práva a povinnosti stanovené ZOK, NOZ a těmito stanovami, přičemž podle povahy věci právům členů odpovídají povinnosti družstva a povinnostem členů odpovídají práva družstva.
  1. Člen družstva má právo zejména:
  2. účastnit se členské schůze, a to osobně nebo prostřednictvím svého zákonného zástupce či zmocněnce, kterému udělí písemnou plnou moc k účasti a hlasování na členské schůzi; z plné moci musí vyplývat, zda byla udělena pro zastoupení na jedné nebo na více členských schůzích;
  3. volit a být volen do orgánů družstva;
  4. podávat podněty, návrhy či stížnosti orgánům družstva a požadovat zprávu o jejich vyřízení v přiměřené lhůtě;
  5. podílet se na činnosti družstva podle usnesení orgánů družstva;
  6. uplatnit podle zákona právo na námitky k členské schůzi a případně na následnou soudní ochranu proti rozhodnutí o vyloučení z družstva;
  7. podat návrh soudu podle zákona na vyslovení neplatnosti usnesení členské schůze, pokud je v rozporu s právními předpisy nebo se stanovami družstva. Tato práva mohou být uplatněna vždy jen způsobem a ve lhůtách podle zákona;
  8. na převod družstevního podílu na jinou osobu;
  9. vyžádat si kopii zápisu z členské schůze – představenstvo může stanovit výši nákladů spojených s pořízením kopie;
  10. uzavřít s družstvem smlouvu o nájmu bytu, přičemž zakládajícímu členovi družstva právo na nájem stejného bytu, který dosud užíval, vzniklo po privatizaci domu a dalším členům vzniká právo na uzavření smlouvy o nájmu bytu zejména na základě převodu či přechodu družstevního podílu;
  11. žádat o svolání členské schůze, přičemž písemnou žádost, která obsahuje důvod svolání a program členské schůze musí podepsat nejméně tolik členů družstva, kteří mají nejméně jednu pětinu (1/5) všech hlasů;
  12. na roční vyúčtování zaplacených záloh za plnění poskytovaná s užíváním bytu dle předpisů správce domu;
  13. na vypořádací podíl, na podíl na likvidačním zůstatku a na podíl na případném zisku;
  14. být seznámen obvyklým způsobem s činností představenstva a hospodařením družstva.
  1. Člen družstva má zejména tyto povinnosti:
  2. dodržovat povinnosti člena stanovené zákonem, stanovami a usneseními orgánů družstva;
  3. uhradit zápisné ve výši 2.000,– Kč, slovy: dva tisíce korun českých. Zápisné je splatné nejpozději v den podání přihlášky za člena družstva, a to do pokladny družstva nebo převodem na účet družstva. Zápisné netvoří majetkovou účast člena na majetku družstva a vrací se členovi družstva pouze v případě jeho nepřijetí do družstva;
  4. oznámit neprodleně představenstvu změnu údajů vedených v seznamu členů družstva;
  5. chovat se čestně a chránit majetek, dobrou pověst i obchodní zájmy družstva;
  6. plnit všechny povinnosti vyplývající ze smlouvy o nájmu bytu;
  7. odstranit na svůj náklad škody, které na jiných bytech nebo společných prostorách Nemovitých věcí způsobil sám nebo osoby, které s jeho souhlasem vstoupili do Nemovitých věcí. Nestane-li se tak, má družstvo právo po předchozím upozornění člena, tyto závady a poškození odstranit na své náklady, přičemž je člen povinen zaplatit družstvu náhradu vynaložených nákladů do čtrnácti (14) dnů ode dne obdržení výzvy k jejich zaplacení;
  8. umožnit pověřeným zástupcům družstva ze závažného důvodu a na základě předchozí dohody zjištění technického stavu bytu;
  9. neskladovat ani neodkládat jakékoliv věci (materiál, nábytek apod.) ve společných prostorách Nemovitých věcí. Družstvo je oprávněno, po marném uplynutí lhůty k odstranění věcí, kterou stanoví v písemné výzvě členu družstva, nechat odstranit odložené věci na své náklady, které se člen družstva zavazuje mu zaplatit do čtrnácti (14) dnů ode dne obdržení výzvy k zaplacení;
  10. člen družstva je povinen zaplatit družstvu veškeré pokuty a jiné sankce, které by družstvu, v souvislosti s porušením povinnosti ze strany člena družstva uvedené v předchozím písmenu, uložily družstvu příslušné státní orgány nebo orgány místní samosprávy.
  1. Členská schůze může podle potřeb družstva rozhodnout o změně těchto stanov v části týkající se práv a povinností členů tak, že jejich okruh rozšíří. Rozšíření však nesmí být v rozporu s platnými právními předpisy a musí být stejné pro všechny členy družstva.

Čl. 13

Převod družstevního podílu

  1. Převoditelnost družstevního podílu nelze omezit ani vyloučit, pokud má být nabyvatelem osoba, která splňuje podmínky pro členství v družstvu podle ZOK a stanov. Nesplňuje-li osoba tyto podmínky, k převodu nedojde. Převod se uskutečňuje smlouvou o převodu družstevního podílu v družstvu podle ustanovení NOZ o uzavírání smluv.
  1. Smlouva o převodu družstevního podílu nepodléhá schválení družstvem, avšak musí obsahovat údaj o tom, zda je družstevní podíl nabýván do společného jmění manželů nebo do spoluvlastnictví či nikoliv.
  1. Dnem, kdy nastanou právní účinky převodu družstevního podílu vůči družstvu, zanikne členství převodce a vznikne členství nabyvatele v družstvu. Členství převodce nezanikne, jestliže při převodu družstevních podílů nově vzniklých rozdělením, zůstane jeden z nově vzniklých podílů dosavadnímu členovi, jehož družstevní podíl byl rozdělen. Převodce družstevního podílu ručí za dluhy, které jsou s převáděným družstevním podílem spojeny. V případě, že jsou s převodem družstevního podílu spojeny dluhy převodce vůči bytovému družstvu, je nabyvatel povinen sjednat s bytovým družstvem nejpozději do 15 dnů po dni nabytí právních účinků převodu družstevního podílu dohodu, v níž bude dojednán způsob a lhůtu splacení dluhů, která nebude delší než 1 rok od vzniku členství nabyvatele. Nebude-li taková dohoda sjednána z důvodů na straně nabyvatele nejpozději do 30 dnů ode dne nabytí právních účinků převodu družstevního podílu vůči bytovému družstvu, považuje se to za důvod pro vyloučení člena z bytového družstva.
  1. Právní účinky převodu družstevního podílu nastávají dnem, kdy byla družstvu doručena platná a účinná smlouva o převodu družstevního podílu nebo pozdějším dnem uvedeným ve smlouvě. Stejné právní účinky vůči družstvu nastanou dnem, kdy bylo družstvu doručeno prohlášení převodce a nabyvatele o uzavření smlouvy o převodu družstevního podílu. Toto prohlášení musí obsahovat údaj dle odst. 2. tohoto článku.
  1. Převodem družstevního podílu nevzniká převodci, dosavadnímu členovi družstva, vůči družstvu nárok na majetkové vypořádání. Členský vklad převodce (základní členský vklad a další členský vklad) přechází na nabyvatele a je zahrnut v kupní ceně za převod družstevního podílu.

Čl. 14

Přechod družstevního podílu

  1. Přechod družstevního podílu nelze vyloučit v případě, že člen, jehož družstevní podíl má přejít na právního nástupce, je nájemcem bytu nebo mu svědčí právo na uzavření smlouvy o nájmu bytu. Dnem, kdy nastanou právní účinky přechodu družstevního podílu, zanikne členství dosavadního člena v družstvu a vznikne členství nabyvatele.
  1. Na dědice družstevního podílu přechází nájem družstevního bytu nebo právo na uzavření smlouvy o nájmu, včetně práv a povinností s tím spojených. Družstevní podíl, který byl ve společném jmění manželů, přechází na pozůstalého manžela, takže se společné členství manželů přeměňuje na výlučné členství pozůstalého manžela.
  1. Přechodem družstevního podílu nevzniká dosavadnímu členovi družstva vůči družstvu nárok na majetkové vypořádání. Členský vklad (základní členský vklad a další členský vklad) přechází na nabyvatele.

Čl. 15

Rozdělení družstevního podílu

  1. Rozdělení družstevního podílu v družstvu na dva či více nových družstevních podílů nelze omezit ani vyloučit, pokud je rozdělení možné. Rozdělení je možné za těchto podmínek:
  2. je-li člen nájemcem nejméně dvou předmětů nájmu a nabyvatelé družstevních podílů nově vzniklých rozdělením se mohou stát členy družstva dle ZOK a těchto stanov;
  3. dojde k převodu nebo přechodu družstevního podílu nově vzniklého rozdělením.
  1. Pro převod nebo přechod nového družstevního podílu vzniklého rozdělením dosavadního družstevního podílu se použijí ustanovení o převodu nebo přechodu družstevního podílu a při převodu nebo přechodu družstevních podílů vzniklých rozdělením se určí, se kterým z nových družstevních podílů bude spojen nájem kterého předmětu nájmu, včetně nového určení výše členského vkladu. K účinnosti rozdělení družstevního podílu dojde nejdříve splněním vkladové povinnosti k základnímu členskému vkladu nabyvatelem rozděleného družstevního podílu.

Čl. 16

Splynutí družstevních podílů

  1. Ke splynutí družstevních podílů v družstvu dochází v případě, kdy člen nabude za trvání svého členství družstevní podíl jiného člena téhož družstva. Členská práva a povinnosti ze splynutého členství zůstávají členovi zachována.
  1. Družstevní podíly splývají v jeden družstevní podíl v den, kdy člen další družstevní podíl nabude, vyjma případu, jsou-li s některým z družstevních podílů, které splývají, spojena práva třetí osoby. V tomto případě splývají družstevní podíly až dnem, kdy práva třetí osoby zaniknou, pokud se člen, který má nabýt splynutím další členský podíl, nedohodne s touto třetí osobou jinak. 

Čl. 17

Způsoby zániku členství

  1. Členství v družstvu zaniká zejména:
  2. dohodou;
  3. vystoupením člena;
  4. vyloučením člena;
  5. převodem družstevního podílu;
  6. přechodem družstevního podílu;
  7. smrtí člena;
  8. prohlášením konkurzu na majetek člena;
  9. zamítnutím insolvenčního návrhu pro nedostatek majetku člena;
  10. doručením vyrozumění o neúspěšné opakované dražbě v exekuci nebo v řízení o výkonu rozhodnutí;
  11. zánikem družstva bez právního nástupce.
  1. Zánikem členství v družstvu zaniká i právo na nájem bytu nebo na uzavření smlouvy o nájmu bytu. Bylo-li se zaniklým členstvím spojeno právo na nájem nebo uzavření smlouvy k více předmětům nájmu, zaniká toto právo ve vztahu ke všem předmětům nájmu.
  1. Člen, který je nájemcem bytu, jehož členství zaniklo a který má nárok na vypořádací podíl dle Čl. 21 těchto stanov, je povinen byt vyklidit a družstvu předat, a to ve lhůtě stanovené v těchto stanovách. O předání vyklizeného bytu bude sepsán předávací protokol. Předáním se rozumí fyzické předání bytu ve stavu, který odpovídá obvyklému užívání a opotřebení. Pokud by to tak nebylo, je bývalý člen povinen uhradit družstvu náklady na uvedení těchto prostor do odpovídajícího stavu.

Čl. 18

Dohoda

  1. Dohoda mezi členem družstva a družstvem musí být uzavřena písemnou formou, s podpisy smluvních stran na jedné listině, přičemž každá smluvní strana obdrží jeden výtisk.
  1. Dohoda musí obsahovat alespoň:
  2. identifikaci smluvních stran;
  3. datum ukončení členství;
  4. datum předání vyklizeného bytu družstvu;
  5. výši vypořádacího podílu a způsob jeho úhrady, přičemž nárok na vypořádací podíl je splatný uplynutím tří (3) měsíců od schválení účetní závěrky za rok, v němž členství zaniklo.
  1. Ustanovení Čl. 17 odst. 2. a 3. platí obdobně.
Čl. 19

Vystoupení člena z družstva

  1. Člen družstva může z družstva vystoupit. Toto vystoupení musí mít písemnou formu a musí být doručeno představenstvu. Členství v družstvu zaniká uplynutím výpovědní doby, přičemž výpovědní doba činí dva (2) měsíce a začíná běžet prvním (1.) dnem kalendářního měsíce následujícího po měsíci, v němž bylo oznámení člena doručeno představenstvu družstva.
  1. Ustanovení Čl. 17 odst. 2. platí obdobně. Fyzické předání bytu družstvu musí být provedeno nejpozději do konce dvouměsíční výpovědní doby. Vypořádací podíl bude vyplacen ve lhůtě stanovené zákonem.
  1. Člen družstva může vzít své oznámení o vystoupení v průběhu výpovědní doby zpět. Oznámení o vystoupení může člen družstva odvolat pouze písemnou formou a se zpětvzetím oznámení musí družstvo vyslovit souhlas.

Čl. 20

Vyloučení člena z družstva

  1. Člena nebo společné členy družstva, s jejichž členstvím je spojen nájem nebo společný nájem bytu, lze vyloučit:
  2. porušil-li nájemce (nájemci) hrubě svou povinnost vyplývající z nájmu; podrobnější úprava v případě neplacení plateb za užívání bytu členem družstva-nájemcem bytu je stanovena v Čl. 24 odst. 7. těchto stanov;
  3. byl-li pravomocně nájemce (kterýkoli z nájemců) odsouzen pro úmyslný trestný čin spáchaný na družstvu nebo na osobě, která bydlí v domě, nebo proti cizímu majetku, který se v domě nachází.
  1. O vyloučení člena družstva (společných členů) rozhoduje představenstvo. O vyloučení nelze rozhodnout později než ve lhůtě šesti (6) měsíců ode dne, kdy se družstvo dozvědělo o důvodu vyloučení člena, nejpozději však do jednoho (1) roku ode dne, kdy důvod vyloučení nastal.
  1. Představenstvo je povinno zaslat členovi (společným členům) před rozhodnutím o vyloučení písemnou výstrahu, ve které se uvede:
  2. důvod jejího udělení, tj. jakým jednáním se člen porušení povinností dopustil či dále dopouští s odkazem na ustanovení zákona nebo stanov;
  3. upozornění člena na možnost jeho vyloučení;
  4. výzva členovi, aby s porušováním členských povinností přestal a odstranil případné již vzniklé následky. K tomu se členovi poskytne přiměřená lhůta nejméně v délce třiceti (30) dnů.

Toto ustanovení se nepoužije, jestliže porušení povinností mělo následky, které nelze odstranit.

  1. Rozhodnutí o vyloučení musí mít písemnou formu, musí být uveden konkrétní důvod vyloučení v rozsahu dle odst. 4. písm. a) tohoto článku a musí obsahovat poučení o možnosti podání námitek k členské schůzi ve lhůtě třiceti (30) dnů ode dne doručení rozhodnutí o vyloučení. Předcházela-li rozhodnutí o vyloučení výstraha, nesmí být důvod vyloučení měněn.
  1. Rozhodnutí se musí doručit vylučovanému členovi, v případě společného členství manželů nebo spoluvlastnictví družstevního podílu každému členovi samostatně, přičemž každý z nich může vznést námitky bez ohledu na vůli druhého z členů. Toto ustanovení platí přiměřeně také pro doručení výstrahy před vyloučením. Ustanovení odstavce 9 platí obdobně.
  1. Proti rozhodnutí představenstva o vyloučení může člen podat odůvodněné námitky k členské schůzi. Námitky musí mít písemnou formu a musí být podány prostřednictvím představenstva, kterému se musí doručit nejpozději do třiceti (30) dnů ode dne doručení oznámení o vyloučení. K pozdějším námitkám se nepřihlíží.
  1. Členství vylučovaného člena zanikne marným uplynutím lhůty pro podání námitek proti rozhodnutí představenstva o vyloučení k členské schůzi nebo dnem, kdy vylučovanému členovi bylo doručeno rozhodnutí členské schůze o zamítnutí jeho námitek.
  1. Proti rozhodnutí členské schůze o zamítnutí námitek může vylučovaný člen podat ve lhůtě tří (3) měsíců ode dne doručení tohoto rozhodnutí návrh soudu na prohlášení rozhodnutí o vyloučení za neplatné. Do doby uplynutí této lhůty nebo do doby pravomocného skončení soudního řízení nemůže družstvo vůči členovi uplatnit žádná práva plynoucí ze zániku jeho členství.
  1. Písemná výstraha, rozhodnutí o vyloučení člena, o zamítnutí námitek proti rozhodnutí o vyloučení a potvrzení rozhodnutí o vyloučení se vylučovanému (vyloučenému) členovi doručí osobně a doporučeným dopisem do vlastních rukou na jeho adresu uvedenou v seznamu členů. Pokud vylučovaný (vyloučený) člen odmítne zásilku převzít nebo se zásilka zaslaná poštou vrátí družstvu jako nevyzvednutá, přestože byla zaslána na adresu uvedenou v seznamu členů, považuje se zásilka za doručenou vyloučenému (vylučovanému) členovi okamžikem odmítnutí jejího převzetí nebo okamžikem vrácení zásilky zpět družstvu.
  1. Družstvo může rozhodnutí o vyloučení zrušit, a to i v případech, kdy již probíhá soudní řízení o prohlášení neplatnosti vyloučení člena z družstva. O zrušení rozhoduje představenstvo, rozhodnutí musí mít písemnou formu a předává se či doručuje vylučovanému (vyloučenému) členovi. Se zrušením vyloučení musí vyloučená osoba písemně souhlasit, ledaže tato osoba o zrušení rozhodnutí o vyloučení již dříve písemně požádala.
  1. Ustanovení Čl. 17 odst. 2. a 3. platí obdobně. Fyzické předání bytu družstvu musí být provedeno do čtrnácti (14) dnů ode dne zániku členství v družstvu, pokud se člen s družstvem nedohodne jinak. Ustanovení občanského zákoníku o výpovědi nájmu se pro nájem bytu nepoužijí.

Čl. 21

Nárok na vypořádací podíl při zániku členství za trvání družstva

  1. Zánikem členství za trvání družstva (vyjma zániku členství převodem nebo přechodem družstevního podílu a smrtí člena družstva) vzniká bývalému členu nárok na vypořádací podíl.
  1. Vypořádací podíl se rovná výši splaceného členského vkladu (součtu základního členského vkladu a dalšího členského vkladu dle Čl. 9 stanov). Kromě tohoto nároku nemá bývalý člen nárok na jinou část majetku družstva. Družstvo sníží vypořádací podíl o hodnotu všech svých pohledávek vůči bývalému členovi.
  1. Při zániku členství člena bytového družstva, jemuž byl převeden byt do vlastnictví a na kupní cenu převodu byl započten jeho splacený (splněný) další členský vklad, jímž se podílel on nebo jeho právní předchůdce na pořízení bytu, rovná se vypořádací podíl splacenému základnímu členskému vkladu. Platí to také v případě převodu více předmětů nájmu tomuto členovi, s nimiž bylo spojeno více jeho dalších členských vkladů. Podílel-li se bývalý člen na pořízení bytu také základním členským vkladem, který byl rovněž započten na kupní cenu převedeného bytu, rovná se vypořádací podíl nule.
  1. Vypořádací podíl se vyplácí v penězích. Nárok na výplatu vypořádacího podílu vzniká ve lhůtách stanovených v ZOK. Výplata vypořádacího podílu člena, který byl nájemcem bytu a tento nevyklidil, je vázána na uplynutí lhůty tří (3) měsíců ode dne vyklizení bytu nebo na uplynutí tří (3) měsíců poté, kdy mohla být zjištěna výše vypořádacího podílu podle ustanovení § 623 ZOK, a to tím dnem, který nastane později.

ČÁST ČTVRTÁ
ÚPRAVA NÁJMU BYTU

Čl. 22

Právo na uzavření smlouvy o nájmu bytu

  1. Družstvo pronajímá byty svým členům. Právo na uzavření nájemní smlouvy k bytu upravuje ZOK a tyto stanovy. Základní podmínkou pro vznik práva na uzavření nájemní smlouvy k bytu je, že se člen nebo jeho právní předchůdce podílel na pořízení bytu úhradou dalšího členského vkladu.
  1. V případech, kdy je s členstvím v družstvu spojen nájem bytu, převádí se nebo přechází na nabyvatele spolu s převodem nebo přechodem družstevního podílu nájem bytu v rozsahu, v jakém právo nájmu náleželo dosavadnímu členovi. V případech, kdy je se členstvím v družstvu spojeno právo na uzavření smlouvy o nájmu bytu, převádí se nebo přechází na nabyvatele spolu s převodem nebo přechodem družstevního podílu právo na uzavření smlouvy o nájmu bytu.
  1. Ustanovení předchozího odstavce platí obdobně při převodu nebo přechodu družstevního podílu nově vzniklého rozdělením družstevního podílu a dále při převodu nebo přechodu družstevního podílu, který splyne s družstevním podílem dosavadního člena družstva. 

Čl. 23

Náležitosti smlouvy o nájmu bytu

  1. Nájemní smlouvou se družstvo, jako pronajímatel, zavazuje přenechat členovi družstva, jako nájemci, do užívání byt k zajištění jeho bytových potřeb, jakož i bytových potřeb členů jeho domácnosti a člen družstva, jako nájemce, se zavazuje platit družstvu, jako pronajímateli, řádně platby za užívání bytu (nájemné a zálohy na poskytované služby).
  1. Smlouva o nájmu bytu musí mít písemnou formu s podpisy účastníků smlouvy na jedné listině a obsahuje alespoň:
  • označení a popis předmětu nájmu, postup pro stanovení výše nájemného, způsob a lhůty placení nájemného a záloh na služby spojené s užíváním bytu,
  • určení druhů plnění poskytovaných s užíváním bytu (služeb),
  • určení, které opravy a údržbu v bytě si člen jako nájemce zajišťuje na své náklady,
  • ujednání o tom, že schválené změny výše nájemného se stávají dodatkem smlouvy o nájmu bytu s tím, že za ujednání dodatku se považuje schválení změn podle stanov,
  • další náležitosti podle okolností a potřeb.
  1. Nájemní smlouva bude uzavřena s osobou, která se stala členem družstva, do 30 dnů od této skutečnosti.

Čl. 24

Nájemné a úhrada služeb

  1. Nájemné zahrnuje účelně vynaložené náklady družstva vzniklé při správě domu, včetně nákladů na údržbu, opravy, modernizaci a rekonstrukci domu a příspěvků na tvorbu dlouhodobého finančního zdroje na opravy a investice domu a bytů.
  1. Konkrétní výši nájemného stanoví představenstvo svým usnesením. Výše záloh na služby poskytované s užíváním bytu jsou věcí dohody mezi nájemcem bytu a správcem domu.
  1. Nájemné a zálohy na služby podle předpisu nájmu bude člen-nájemce bytu platit formou měsíčního inkasa, a to za každý kalendářní měsíc, přičemž jejich úhrada je splatná vždy do 15. dne v každém kalendářním měsíci, za které se nájemné a zálohy na služby platí. Předpis nájmu předá správce domu družstvu a nájemci bytu buď osobně předá, nebo ho doručí do poštovní schránky družstva a nájemce bytu v domě.
  1. Vyúčtování záloh na služby zajistí správce domu a případné přeplatky nebo nedoplatky vyúčtuje správce domu členu-nájemci bytu v termínu dle platných právních předpisů.
  1. V případě změny výše nájemného usnesením členské schůze se schválená změna výše nájemného stává dodatkem smlouvy o nájmu bytu. Za ujednání dodatku se považuje schválení změn podle stanov a zpracování nového předpisu nájmu pro výpočet úhrady za užívání bytu správcem domu. Doručení nového předpisu nájmu členu-nájemci bytu, pronajímateli a správci domu se řídí dle druhé věty odst. 3 tohoto článku.

 

  1. Při opožděné platbě měsíčního inkasa (nájemného a plateb záloh na služby) je člen-nájemce bytu povinen zaplatit poplatky z prodlení dle platných právních předpisů. Dosáhne-li celková výše dluhu za tyto platby trojnásobku výše měsíčního inkasa, vyměřeného aktuálním předpisem nájmu pro výpočet úhrady za užívání bytu, je tato skutečnost důvodem k vyloučení člena-nájemce bytu z družstva.

Čl. 25

Základní práva a povinnosti nájemce bytu

  1. Člen družstva-nájemce bytu má zejména právo:
  2. na uzavření smlouvy o nájmu bytu na dobu neurčitou, na jehož pořízení se on nebo jeho právní předchůdce podílel dalším členským vkladem;
  3. užívat byt, jakož i společné prostory a zařízení domu k účelu, k němuž jsou určeny a jejichž poskytování je spojeno s užíváním bytu; toto právo mají i osoby žijící s ním ve společné domácnosti;
  4. na poskytování služeb spojených s užíváním bytu a k jejichž poskytování se družstvo jako pronajímatel zavázalo.
  1. Člen družstva-nájemce bytu je zejména povinen:
  2. dodržovat domovní řád a právní předpisy o požární ochraně či bezpečnosti, řádně užívat a udržovat byt, společné prostory a zařízení domu;
  3. respektovat práva ostatních nájemců bytů v domě; zdržet se jakéhokoliv jednání, které by rušilo nebo mohlo rušit výkon užívacích práv ostatních nájemců bytů v domě;
  4. platit řádně (v plné výši a ve stanovených lhůtách) nájemné, jakož i úhrady za služby spojené s užíváním bytu;
  5. oznamovat neprodleně správci domu veškeré změny, týkající se člena a ostatních osob užívajících s ním byt, které jsou podstatné pro zúčtování služeb;
  6. oznámit, bez zbytečného odkladu, družstvu potřebu těch oprav v bytě, které se mají hradit z prostředků družstva, a umožnit jejich provedení, jinak odpovídá za škodu, která nesplněním této povinnosti vznikla;
  7. umožnit zástupcům družstva po předchozím oznámení zjištění technického stavu užívaného bytu;
  8. neodkládat nepotřebné věci či materiál ve společných prostorách domu. Pronajímatel je oprávněn, po marné písemné výzvě doručené nájemci, odložené věci nechat odstranit na náklady nájemce. Nájemce je povinen zaplatit veškeré pokuty a jiné sankce, které by v souvislosti s porušením této povinnosti ze strany nájemce uložily pronajímateli příslušné státní orgány nebo orgány místní samosprávy;
  9. plnit další podmínky nájemní smlouvy;
  10. zajistit, aby v jím užívaném bytě žil jen takový počet osob, který je přiměřený velikosti bytu, a aby všechny osoby mohly v bytě žít v obvyklých hygienicky vyhovujících podmínkách.
  1. Nezpůsobí-li to zvýšené zatížení pro byt nebo dům, může nájemce v bytě podnikat.

Čl. 26

Běžná údržba a oprava bytu

Nájemce bytu je povinen provádět a hradit běžnou údržbu a běžné opravy bytu podle platného právního předpisu. Nepostará-li se nájemce bytu o včasné provedení běžné údržby a drobné opravy bytu, má družstvo právo učinit tak, po předchozím upozornění člena, samo a požadovat od něj úhradu nákladů.

Čl. 27

Stavební úpravy v bytě

Člen-nájemce bytu není oprávněn provádět v bytě jakékoliv stavební a podobné úpravy, změny, přestavby či měnit konstrukci nebo charakter bytu, a to ani na své náklady, bez předchozího písemného souhlasu družstva, uděleného představenstvem. V případě, že stavební úpravy vyžadují stavební řízení (stavební povolení, ohlášení stavebnímu úřadu) je nájemce povinen dodržet příslušné platné právní předpisy, jinak by se jednalo o závažné porušení povinností člena-nájemce bytu spojené s nájmem bytu.

Čl. 28

Podnájem bytu

  1. Nájemce bytu může byt nebo jeho část dát do podnájmu k užívání jiné osobě, přičemž podnájem nevyžaduje souhlas družstva, při splnění následujících podmínek:
  2. podnájemcem může být pouze fyzická osoba;
  3. nájemce bytu oznámí před zahájením podnájemního vztahu představenstvu jméno, příjmení, telefonní číslo osoby a datum zahájení podnájmu;
  4. nájemce v bytě trvale bydlí.
  1. Nájemce bytu je povinen oznámit představenstvu datum ukončení podnájmu.

ČÁST PÁTÁ
SPOLEČNÉ ČLENSTVÍ MANŽELŮ A SPOLEČNÝ NÁJEM BYTU

Čl. 29

Společné členství manželů a společný nájem bytu

  1. Společné členství manželů v družstvu vzniká, jestliže je družstevní podíl součástí společného jmění manželů. Ze společného členství jsou oba manželé oprávněni a povinni společně a nerozdílně a jako společní členové mají jeden hlas. Součástí společného jmění manželů je podíl v družstvu, stal-li se manžel v době trvání manželství členem družstva. To neplatí, pokud jeden z manželů nabyl podíl způsobem zakládajícím jeho výlučné členství ve smyslu § 709 odst. 1 občanského zákoníku.
  1. Jde-li o společné členství manželů v družstvu, s nímž je spojen nájem bytu, jde o společný nájem manželů k bytu. Přeměnilo-li se společné členství manželů za trvání manželství na výlučné členství jen jednoho z manželů, nemá tato skutečnost vliv na společné nájemní právo k bytu.
  1. Je-li jeden z manželů výlučným členem družstva, mají oba manželé společné nájemní právo k bytu, které je odvozené od práva nájmu manžela, který je výlučným členem družstva.

Čl. 30

Zánik společného členství manželů

  1. Při zániku manželství rozvodem v případě, kdy byl družstevní podíl v družstvu součástí společného jmění manželů a manželé tedy byli společnými členy a společnými nájemci bytu, zanikne společný nájem manželů k bytu vypořádáním společného jmění manželů ve vztahu k družstevnímu podílu. Výlučným členem družstva a nájemcem bytu se stane ten z rozvedených manželů, který byl určen jejich dohodou nebo rozhodnutím soudu.
  1. V případě zániku manželství smrtí jednoho z manželů, kteří byli společnými členy a společnými nájemci bytu, zanikne se společným členstvím manželů také společný nájem bytu a výlučným členem družstva a nájemcem bytu se stává pozůstalý manžel.
  1. Zanikne-li členství manžela, od jehož nájemního práva bylo společné nájemní právo odvozeno, zaniká také nájemní právo druhého manžela.
  1. V ostatním se záležitosti řídí ustanoveními NOZ o manželském majetkovém právu a společném jmění manželů.
  1. Zánik společného členství manželů musí být bez zbytečného odkladu oznámen družstvu. Oznámení musí obsahovat ověřené kopie dokladů prokazujících zánik společného členství manželů.
ČÁST ŠESTÁ

ORGÁNY DRUŽSTVA

Čl. 31

Orgány družstva

Orgány družstva jsou:

  1. členská schůze;
  2. představenstvo;

Čl. 32

Členská schůze

  1. Členská schůze je nejvyšším orgánem družstva. Schází se nejméně jednou (1) za každé účetní období, a to do šesti (6) měsíců po skončení tohoto období a dále dle potřeby.
  1. Členská schůze je svolávána obvykle představenstvem, které členskou schůzi svolá dle předchozího odstavce nebo nesnese-li věc, dle jeho názoru, odkladu. Dále je členská schůze svolána, požádá-li o to kontrolní komise nebo písemně členové družstva mající nejméně jednu pětinu (1/5) všech hlasů, a to tak, aby se schůze konala do třiceti (30) dnů od doručení žádosti. Jestliže představenstvo členskou schůzi v tomto případě nesvolá, je oprávněn svolat členskou schůzi jeden nebo někteří členové představenstva, likvidátor nebo kontrolní komise. Jestliže tak některá z těchto osob neučiní do deseti (10) dnů poté, co uplynula lhůta pro svolání členské schůze představenstvem, může členskou schůzi svolat a všechny úkony s tím spojené činit osoba písemně zmocněná všemi členy, kteří svolání členské schůze vyžadovali.
  1. Svolavatel nejméně patnáct (15) dnů přede dnem konání členské schůze uveřejní písemnou pozvánku na webových stránkách družstva, informační desce družstva v domě a současně ji zašle všem členům družstva na adresu uvedenou v seznamu členů. Pozvánka musí být uveřejněna na webových stránkách družstva a informační desce až do okamžiku konání členské schůze. Zveřejněním pozvánky na webových stránkách družstva se pozvánka považuje za doručenou. Pozvánka obsahuje alespoň obchodní firmu a sídlo družstva, místo a dobu zahájení členské schůze, označení zda se svolává členská schůze nebo náhradní členská schůze, program členské schůze a místo, kde se člen může seznámit s podklady k programu, pokud nejsou přiloženy k pozvánce. Má-li dojít ke změně stanov nebo přijetí usnesení, jehož důsledkem je změna stanov, obsahuje pozvánka v příloze návrh těchto změn nebo návrh usnesení.
  1. Na žádost členů oprávněných požadovat svolání členské schůze zařadí představenstvo jimi určenou záležitost na program členské schůze. Záležitosti, které nebyly zařazeny v pozvánce do programu členské schůze, může členská schůze projednat jenom v případě, že jsou přítomni všichni členové družstva a všichni tito členové s projednáním souhlasí.
  1. Členská schůze na počátku svého jednání zvolí předsedajícího schůze, zapisovatele a jednoho ověřovatele zápisu. Do zvolení předsedajícího schůze řídí členskou schůzi svolavatel.
  1. Právo hlasovat mají pouze členové družstva, přičemž každý člen má jeden (1) hlas, což se týká i společných členů. Člen družstva může písemně zmocnit jiného člena nebo jinou osobu, aby jej na členské schůzi zastupovala. Zmocněnec může na jedné schůzi zastupovat nejvýše jednu třetinu (1/3) všech členů družstva, jinak platí, že nemá pro jednání na členské schůzi udělenu žádnou plnou moc.
  1. Do působnosti členské schůze patří zejména:
  2. měnit stanovy, nedochází-li k jejich změně na základě jiné právní skutečnosti;
  3. přijímat a měnit domovní řád a další vnitřní organizační normy družstva;
  4. volit a odvolávat členy a náhradníky volených orgánů;
  5. schvalovat hospodaření družstva, rozhodovat o rozdělení a užití zisku, případně o způsobu úhrady ztráty;
  6. schvalovat investice a dodavatele v případě obchodních smluv, na základě kterých vznikne družstvu povinnost uhradit závazky nad limitem schváleným členskou schůzí, a to v případech, kdy se jedná o investice, které nebyly předem odsouhlaseny členskou schůzí;
  7. schvalovat odměny voleným funkcionářům družstva;
  8. rozhodovat o splynutí, sloučení, rozdělení, či zrušení družstva nebo o změně právní formy;
  9. rozhodovat o zřízení a použití fondů družstva;
  10. rozhodovat o námitkách člena proti rozhodnutí představenstva o jeho vyloučení;
  11. rozhodovat o změnách vnitřního uspořádání společných částí Nemovitých věcí nebo vnější úpravě Nemovitých věcí;
  12. rozhodovat o přijetí úvěru a formách zajištění úvěru;
  13. rozhodovat o zcizení majetku družstva včetně uzavírání dohod o smlouvách budoucích;
  14. rozhodovat o zatížení majetku družstva právy třetích osob;
  15. rozhodovat o zrušení družstva s likvidací;
  16. volit a odvolávat likvidátora a rozhodovat o jeho odměně;
  17. schvalovat zprávu likvidátora o naložení s likvidačním zůstatkem.
  1. Členská schůze si může vyhradit do své působnosti rozhodování i v dalších záležitostech, týkající se družstva a jeho činnosti, která není uvedena v ZOK nebo v předchozím odstavci. To neplatí, jedná-li se o záležitosti svěřené ZOK do působnosti představenstva nebo kontrolní komise. Členská schůze vykonává ve smyslu § 726 odst. 2 ZOK působnost kontrolní komise.Každý člen družstva má vůči statutárnímu orgánu družstva stejnou pravomoc jako kontrolní komise.
  1. Jestliže si členská schůze vyhradí rozhodování o určité záležitosti do své působnosti, nemůže být o této záležitosti rozhodováno na téže členské schůzi, ledaže jsou na členské schůzi přítomni všichni členové družstva a všichni souhlasí s tím, že se o záležitosti rozhodne na téže členské schůzi.
  1. Členská schůze je usnášeníschopná, je-li přítomna většina všech členů družstva majících většinu všech hlasů. U členů se společným hlasem je postačující přítomnost jen jednoho z nich. Členská schůze se usnáší většinou hlasů přítomných členů. To neplatí v těchto případech:
  2. jestliže členská schůze rozhoduje o záležitostech, ve kterých ZOK požaduje vyšší účast členů na členské schůzi a vyšší počet hlasů pro přijetí usnesení;
  3. jestliže členská schůze rozhoduje v záležitostech uvedených v odst. 7. tohoto článku písm. i), l) a p) – v těchto případech je vyžadován souhlas nadpoloviční většiny všech členů družstva.
  1. V případech vyžadovaných zákonem se usnesení členské schůze osvědčuje veřejnou listinou.
  1. Není-li členská schůze schopná se usnášet, svolá představenstvo, je-li to stále potřebné, novou pozvánkou náhradní členskou schůzi se stejným programem a stejným způsobem jako původně svolanou členskou schůzi tak, aby se konala do tří (3) týdnů od data původního termínu konání schůze. Náhradní členská schůze je schopna se usnášet za přítomnosti alespoň dvou členů. Záležitosti, které nebyly zařazeny do navrhovaného programu řádné členské schůze, lze na náhradní členské schůzi rozhodnout jen tehdy, jsou-li přítomni a projeví-li s tím souhlas všichni členové družstva.
  1. O každé členské schůzi se pořizuje zápis, který musí obsahovat alespoň:
  2. datum a místo konání schůze;
  3. počet přítomných členů;
  4. přijatá usnesení s výsledky hlasování;
  5. námitky členů, kteří požádali o jejich zaprotokolování.
  1. Zápis podepisují předsedající schůze, zapisovatel a ověřovatelé zápisu. Přílohu zápisu tvoří prezenční listina, pozvánka, případně podklady, pokud byly předloženy k jednotlivým bodům jednání. Každý člen má právo vyžádat si zápis a jeho přílohy k nahlédnutí.

Čl. 33

Společná ustanovení o volených orgánech

  1. Členy představenstva a kontrolní komise (dále jen „volený orgán“) volí členská schůze. Členem voleného orgánu mohou být voleni jen členové družstva, starší osmnácti (18) let. Musí se jednat o osobu svéprávnou, která je bezúhonná ve smyslu zákona o živnostenském podnikání, a tudíž nenastala skutečnost, jež je překážkou živnosti podle zákona o živnostenském podnikání.
  1. Funkční období volených orgánů je pět (5) let. Členové družstva mohou být do těchto orgánů voleni opakovaně. Funkce člena představenstva a člena kontrolní komise jako samostatného orgánu jsou vzájemně neslučitelné. Členové volených orgánů musí svou funkci vykonávat osobně.
  1. Kromě členů volených orgánů může členská schůze zvolit do orgánu i potřebný počet náhradníků, které si příslušný orgán povolává v případě potřeby na uvolněnou funkci člena orgánu, a to v pořadí v jakém byli zvoleni. Volený orgán může v případě, že počet jejich členů neklesl pod polovinu kooptovat náhradní členy do příští členské schůze.
  1. Člen voleného orgánu, případně všichni jeho členové, mohou být ze své funkce odvoláni orgánem, který je do funkce zvolil. Ke dni účinnosti odvolání musí být zvolen nový člen, případně celý orgán, který byl z funkce odvolán.
  1. Člen voleného orgánu může ze své funkce, před uplynutím funkčního období, odstoupit na základě písemného oznámení, které doručí orgánu, který ho zvolil. Jeho funkce zaniká uplynutím jednoho (1) měsíce od doručení tohoto oznámení, neschválí-li tento orgán na žádost odstupujícího člena svým usnesením jiný okamžik zániku jeho funkce.
  1. Volené orgány jsou způsobilé se usnášet, je-li přítomna nadpoloviční většina jejich členů. Usnesení je přijato, hlasovala-li pro ně nadpoloviční většina všech členů, přičemž každý člen voleného orgánu má jeden (1) hlas. V případě dosažení rovnosti hlasů při rozhodování voleného orgánu, rozhoduje hlas předsedajícího.
  1. O průběhu každého jednání voleného orgánu, pořizuje ten, který jednání orgánu svolal, písemný zápis, který obsahuje alespoň údaj o datu, místě a programu jednání, jména přítomných členů, přijatá usnesení, výsledky hlasování (včetně uvedení, kteří členové hlasovali proti jednotlivým usnesením nebo se zdrželi hlasování) a případné námitky členů. Zápis podepisuje předsedající a zapisovatel.
  1. Zanikne-li funkce člena voleného orgánu v průběhu funkčního období, je povinen předat funkci k rukám pověřeného člena orgánu, zejména všechny písemnosti družstva a informace o nevyřízených záležitostech. Předání funkce se uskutečňuje písemným protokolem, podepsaným předávajícím a přejímajícím.

Čl. 34

Představenstvo

  1. Představenstvo je statutárním orgánem družstva, které zejména:
  2. řídí činnost družstva a rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou zákonem, stanovami nebo členskou schůzí vyhrazeny jinému orgánu družstva;
  3. plní usnesení členské schůze a odpovídá ji za svou činnost;
  4. odpovídá za provoz, správu a vedení administrativy družstva;
  5. oznamuje obchodnímu rejstříku všechny změny vyžadované zákonem;
  6. svolává členské schůze a připravuje pro ně podklady;
  7. vede seznam členů, uzavřených nájemních a obchodních smluv, provedených revizí a dokladů o převodech či přechodech družstevních podílů;
  8. v případě potřeby pověřuje, na základě písemné plné moci, zastupováním družstva i jiné osoby;
  9. projednává podněty a stížnosti kontrolní komise a členů družstva, na něž je povinno odpovědět do třiceti (30) dnů po zasedání představenstva;
  10. projednává případy porušení či neplnění povinností členy družstva, je oprávněno vydávat jim písemné výstrahy;
  1. Představenstvo má tři (3) členy, ze kterých volí předsedu a místopředsedu. Jednání představenstva svolává a řídí předseda představenstva. Družstvo zastupuje navenek jakýkoliv člen představenstva samostatně. Je-li pro právní jednání, které činí představenstvo, vyžadována písemná forma, je třeba, aby k otištěné nebo napsané firmě družstva připojil svůj podpis předseda nebo místopředseda představenstva, vždy společně s dalším členem představenstva.
  1. Představenstvo se schází podle potřeby. V případě, že na základě výzvy kontrolní komise družstva nedojde k nápravě nedostatku, musí se představenstvo sejít do třiceti (30) dnů ode dne doručení podnětu kontrolní komise družstva.
  1. Proti rozhodnutí představenstva vůči členu družstva může člen podat námitky. Rozhodnutí představenstva musí obsahovat poučení o podání námitky. Lhůta k podání námitek činí patnáct (15) dnů a počíná běžet následujícím dnem po dni doručení rozhodnutí. Představenstvo může o námitce proti svému rozhodnutí rozhodnout samo usnesením, jestliže námitce v plném rozsahu vyhoví. Pokud námitce nevyhoví, rozhoduje o ní členská schůze.

Čl. 35

Kontrolní komise

 

Působnost kontrolní komise vykonává ve smyslu § 726 odst. 2 ZOK členská schůze.

 

ČÁST SEDMÁ

HOSPODAŘENÍ A FONDY DRUŽSTVA

 

Čl. 36

Hospodaření družstva

 

  1. Družstvo hospodaří samostatně a na vlastní účet. Sestavení účetní závěrky a návrhu na rozdělení zisku, popřípadě návrhu na způsob krytí ztrát společnosti, zajišťuje představenstvo družstvo. Sestavenou účetní závěrku spolu s uvedenými návrhy předloží představenstvo členské schůzi k přezkoumání a ke schválení.

 

  1. Družstvo hradí náklady a výdaje své činnosti z příjmů získaných z bytového hospodářství, z hospodářství nebytových prostor, popř. z jiných zdrojů.

 

  1. Usnese-li se členská schůze při projednávání hospodaření družstva o rozdělení zisku mezi členy, stanoví se podíl člena na zisku poměrem jeho splaceného členského vkladu ke splaceným členským vkladům všech členů. Způsob rozdělení a užití zisku, případně způsob úhrady ztrát navrhne členské schůzi představenstvo.

 

  1. Členská schůze může za vykonávání volených funkcí stanovit usnesením, na základě návrhu člena družstva, finanční odměnu členům volených orgánů jako odměnu za výkon funkce.

 

 

Čl. 37

Fondy družstva

 

  1. Družstvo může ke své činnosti vytvářet fondy, a to jak trvalé, tak i účelové, podle rozhodnutí členské chůze. Způsob tvorby a použití fondů je dán usnesením členské schůze.

 

  1. Družstvo i nadále ponechává nedělitelný fond a fond oprav.

 

  1. Nedělitelný fond se tvoří ze zisku bytového družstva a nesmí se použít za trvání družstva k rozdělení mezi členy. Nedělitelný fond lze použít pouze k úhradě ztráty družstva. Nepostačí-li k úhradě ztráty družstva prostředky nedělitelného fondu, může členská schůze rozhodnout, že se jednotlivým členům družstva ukládá v souladu s ustanovením článku 9. odst. 5 těchto stanov uhrazovací povinnost

 

  1. Fond oprav je tvořen podílem z pravidelných měsíčních úhrad nájemného. Fond oprav se používá na financování oprav a údržby společných částí obytných domů. Tvorba a použití fondu se vede podle jednotlivých obytných domů, čerpání je možné pouze do výše vytvořených prostředků pro každý jednotlivý obytný dům.

 

 

ČÁST OSMÁ

ZRUŠENÍ A ZÁNIK DRUŽSTVA

Čl. 38

Zrušení a zánik družstva

 

  1. Družstvo se zrušuje:
  2. usnesením členské schůze. Po zrušení se vyžaduje likvidace družstva, pokud celé jeho jmění nenabývá právní nástupce;
  3. rozhodnutím soudu ve smyslu zákona, a to dnem, uvedeným v tomto rozhodnutí, jinak dnem, kdy toto rozhodnutí nabude právní moci;
  4. zrušením konkursu po splnění rozvrhového usnesení nebo zrušením konkursu z důvodu, že majetek družstva nepostačuje k úhradě nákladů konkursu, anebo zamítnutím návrhu na prohlášení konkursu pro nedostatek majetku.

 

  1. Družstvo zaniká dnem výmazu z obchodního rejstříku.

 

Čl. 39

Likvidace družstva

 

Likvidace družstva se provede podle platných právních předpisů. Vstup družstva do likvidace se zapisuje do obchodního rejstříku a po dobu likvidace se užívá obchodní firma družstva s dovětkem „v likvidaci“. Likvidátora jmenuje členská schůze. Likvidátor je povinen vypracovat, mimo jiné, návrh na použití likvidačního zůstatku, který předkládá členské schůzi.

 

 

ČÁST DEVÁTÁ

PŘEVOD JEDNOTEK DO VLASTNICTVÍ ČLENA DRUŽSTVA

 

Čl. 40

Převod jednotek do vlastnictví člena družstva

 

  1. Družstvo se zavazuje po splacení celé kupní ceny za Nemovité věci převést na člena družstva vlastnické právo k bytu za podmínek uvedených v tomto článku.

 

  1. Družstvo zajistí zpracování dokumentů vyžadovaných v ustanovení § 1166 NOZ, a to:
  2. prohlášení vlastníka domu, které obsahuje též náležitosti stanov společenství vlastníků jednotek (včetně pravidel pro správu domu a pravidel pro užívání společných částí domu),
  3. půdorysy nebo schémata jednotlivých podlaží určující polohu bytů a společných částí s údaji o podlahových plochách bytů (pasportizaci domu).

 

  1. Mimo dokumenty uvedené v odst. 2. tohoto článku zpracuje družstvo návrh kupní smlouvy na prodej bytu v domě členovi družstva. Kupní cena ve smlouvě za byt bude sjednána ve výši dalšího členského vkladu uhrazeného členem družstva – nájemcem bytu, s tím, že tento další členský vklad bude v plné výši započten na kupní cenu za byt. Členovi družstva se tak jeho členský vklad sníží o uvedenou kupní cenu až na úroveň základního členského vkladu.

 

  1. Lhůty a základní podmínky týkající se záležitosti převodu vlastnického práva k jednotkám členům družstva:
  2. družstvo zajistí zpracování dokumentů uvedených v odst. 2. a 3. tohoto článku, v souladu s usnesením členské schůze;
  3. po obdržení dokumentů dle odst. 2. tohoto článku zajistí družstvo zápis prohlášení vlastníka domu do katastru nemovitostí;
  4. o zápisu prohlášení vlastníka domu do katastru nemovitostí bude družstvo informovat písemně všechny své členy – do deseti (10) dnů ode dne obdržení vyrozumění od katastrálního úřadu;
  5. od tohoto okamžiku může člen družstva – nájemce bytu požádat o prodej jednotky do vlastnictví za těchto podmínek:
  • žádost musí mít písemnou formu, musí být doručena představenstvu a musí obsahovat: jméno, příjmení, datum narození, bydliště, číslo bytu a údaj, zda je jednotka převáděna do společného jmění manželů či nikoliv. Pokud ano, musí obsahovat i údaje manžela/manželky,
  • člen družstva je povinen uhradit na účet družstva poplatek za převod bytu ve výši 7.000,-Kč (slovy: sedm tisíc korun českých) na úhradu nákladů družstva;
  1. družstvo předloží kupní smlouvu členovi družstva-nájemci bytu nejpozději do třiceti (30) dnů ode dne obdržení žádosti nebo ode dne obdržení poplatku, podle toho, které datum nastane později;
  2. podání návrhu na zahájení řízení o vkladu vlastnictví k bytu na katastrální úřad je záležitostí člena družstva. Náklady za podání tohoto návrhu jdou na vrub člena družstva.

 

ČÁST DESÁTÁ

SPOLEČNÁ A ZÁVĚREČNÁ USTANOVENÍ

 

Čl. 41

 

  1. Družstvo doručuje svým členům písemnosti osobně, s výjimkami uvedenými v těchto stanovách, a to na adresu uvedenou v seznamu členů. Shoduje-li se tato adresa s adresou domu, je doručení písemnosti členovi splněno, jestliže je písemnost funkcionářem družstva vhozena do poštovní schránky nájemce bytu v domě. Pokud člen družstva písemně oznámí družstvu jinou adresu pro doručování, než je adresa domu, a tato adresa je uvedena v seznamu členů, doručuje se písemnost poštou na tuto adresu.

 

  1. Dnem nabytí účinnosti těchto stanov pozbývají účinnosti dosavadní stanovy družstva. Přijetím těchto stanov formou změny dosavadních stanov se družstvo podřizuje ZOK jako celku podle § 777 odst. 5 ZOK. Údaj o tom zapíše družstvo do obchodního rejstříku.

 

  1. Tyto stanovy nabývají platnosti a účinnosti dnem jejich schválení členskou schůzí družstva.